CS EN

Delta

Home / Delta

Operace

(aktual. 02.12.2017)

1979  
Protiteroristický tým ve spolupráci s FBI zajišťoval bezpečnost proti teroristickému útoku na Panamerických hrách v Puerto Rico.

1980 - Duben
Příslušníci Delty se podíleli na záchranné operaci Eagle Claw (Orlí spár) v Iránu. Měsíce plánování a výcviku byly promarněny, když vrtulník narazil do tankovacího letounu na tankovacím bodu v poušti s kódovým názvem Desert One (Poušť 1). Konečný výsledek bylo 8 mrtvých příslušníků plus dalších mnoho raněných. Cílem mise byly američtí rukojmí věznění na Americké ambasádě Iránskou revoluční gardou. Tato akce měla být pro Deltu "Entebem" nebo "Mogadišem", ale zapsala se do protiteroristické historie jako jedna z největších tragédií.

1981 - Březen
Delta je povolána osvobodit Indonézské letadlo v Bangkoku unesené 4 teroristy. Tým operátorů Delty doráží na místo a bez chyby osvobozuje všechny rukojmí. Všichni teroristé jsou při akci zabiti.

1981 - Květen
Průzkumná letadla SR-71 a špionážní satelity identifikovaly pravděpodobný zajatecký tábor v centrálním Laosu. Operace byla naplánována tak, že až průzkum potvrdí přítomnost válečných zajatců, budou osvobozeni. Delta se měla zúčastnit operace a spolupracovat přitom s Intelligence Support Activity. Jenže v té době proběhla soukromá mise vedená Bo Gritzem, jenž hledajíce američany ve stejném táboře našla tento prázdný. Tato akce vyostřila debatu v Pentagonu ohledně správnosti získaných informací. Mise byla zřejmě odvolána.

1982 
6-ti členná zpravodajská četa Delty byla vyslána do Itálie pomoci hledat Brig. Gen. Jamese Doziera, jenž byl unesen teroristy. Italští Commandos však lokalizovali úkryt teroristů a osvobodili generála.

Malý kontingent příslušníků Delty byl vyslán do Hondurasu aby sloužili jako bezpečnostní strážci při zpravodajské operaci s krycím názvem Queens Hunter (Lovec královen) v Nikaragui. Příslušníci Delty byli ozbrojeni samopaly Uzi a byli oblečeni ve větrovkách a baseballových čepicích. Byli připraveni odrazit útok na tzv. bezpečný dům, kde přebývali oni sami a celý zpravodajský personál specialistů.

1983
Delta nasazena společně se Seal Teamem 6 a dalšími speciálními jednotkami na Grenadě během operace Urgent Fury (Náhlá zuřivost). Jejich primárním cílem bylo osvobození civilistů vězněných v Richmond Hillské věznici a v pevnosti Rupert vězněné starší poradce generála Austina. Rivalita mezi jednotlivými jednotkami a ubohá zpravodajská činnost způsobily, že byla záchranná mise dvakrát zrušena. V pevnosti Rupert byla však mise přesto provedena rychle a profesionálně a úkol byl splněn.

Operátoři Delty byli umístěni v Bejrůtu už v roce 1983. V tomto roce také zemřel jeden operátor na následky bombového útoku na Americkou ambasádu.

1983 - Prosinec 
Delta je povolána zaútočit na unesené Kuwaitské letadlo, avšak Murphyho zákony zatočili s logistickým zabezpečením akce a způsobily, že nakonec nebyla Delta nasazena.

1984
Delta se také údajně zúčastnila operace Manta v Lybii, kde francouzské speciální jednotky a Delta vysadili malé týmy k likvidaci pozorovacích zařízení v okolí výcvikových táborů teroristů. Šeptá se, že byla Delta také nasazena k výcviku Čadských jednotek v používání sofistikovaných zbraňových systémů, jako třeba Stingerů, jenž mohou být použity k sestřelování lybijských letadel.

Části Delty prováděly zabezpečení bezpečnosti na Olympijských hrách v Los Angeles.

1984 - Červen
Když byl unesen let TWA 847 letící z Athén šiítskými extremisty, Delta se vydala do Alžíru, kde unesené letadlo přistálo. Bohužel alžírská vláda odmítla záchrannou operaci Delty v zemi. Jeden potápěč amerického námořnictva umírá a židovští pasažéři jsou vzati jako rukojmí. Letadlo TWA je následovně přelétnuto do Bejrůtu a rukojmí rozmístěni různě po městě, což znemožnilo provedení jakékoli záchranné mise. Po tomto maléru se nechal slyšet president Ronald Reagan že "Amerika nevyjednává s teroristy."

1985 - Říjen
Další pohádka o politických problémech a protiterorismu. 4 teroristé unesli italskou loď S. S. Achille Lauro s přibližně 400 rukojmími a pluli pár dní Středozemním mořem. Jelikož velká část rukojmích byli Američané, byly Seal Team 6 a Delta uvedeny do plné pohotovosti. Následně byly jednotky přemístěny na námořní leteckou základnu Sigonella na Sicílii. Teroristé vraždí rukojmí a vyjednávají s Egyptem, aby jim zajistil možnost bezpečně odletět v Boeingem 737. Teroristé byli eskortováni egyptskou protiteroristickou jednotkou Force 777, aby zajistila, že žádná jiná jednotka na teroristy nezaútočí. Krátce po startu letadla se k letu přidaly americké stíhačky a donutily ho přistát na Sigonelle. Po přistání byl letoun převzat spojenou jednotkou operátorů SEAL 6 a Delty v plné zbroji. Když přijel generál Stiner, aby zatknul teroristy, objevili se Carabinieri a požadovali, aby byli teroristé přenecháni italským úřadům. Amerika se nechtěla vzdát tak snadno, takže když Stiner a velitel carabinierů na sebe řvali, Italové namířili své zbraně na Američany, na což jedna půlka útočné skupiny reagovala namířením svých zbraní na Italy a druhá stále sledovala letadlo. Teroristé byli nakonec předáni italským úřadů jenž je nechaly uprchnout ze strachu z teroristické odvety.

Pozdní 80. léta
Ačkoliv se to tají, proslýchá se, že byla Delta aktivní v Libanonu - Bejrůtu, hledajíce americké zajatce. Jeden pilot MH-60ky tvrdí, že jeho jednotka byla uvedena do pohotovosti a při brífingu měli nařízeno létat nad Libanonem a hledat různé nebezpečné radary a sbírat podobné informace. Následně měli vysadit teamy operátorů Delty, jenž měly osvobodit rukojmí. Plán nebyl nikdy schválen.

Operátoři Delty byly v 80. letech umístěni v Bejrůtu jako zpravodajci a ochránci ambasády.

Další povídačka tvrdí, že byli operátoři Delty nasazeni v džunglích Jižní Ameriky v protidrogových operacích. Ovšem toto nebylo nikdy potvrzeno.

1986
Další bezpečnostní job dostala Delta během oslav stého výročí Sochy svobody.

1987
Ochrana plukovníka Jamese „Nicka Rowea na základě zpráv o možném atentátu Vietnamských komunistů.

Delta je povolána asistovat FBI proti vzpouře vězňů ve federální káznici v Atlantě. Je to poprvé v historii, kdy je jednotce JSOC povoleno provádět operaci na domácím území. Jakmile se vězni dozvídají, že byla povolána Delta, okamžitě se vzdávají.

1989 
A znovu je Delta nasazena spolu se Seal Teamem 6 ve společné operaci Just Cause (Spravedlivá věc) v Panamě. Jejich hlavním cílem je zatčení generála Manuela Noriegy podezřelého z rozsáhlého obchodu s drogami. Operátoři Delty v civilním oblečení, ozbrojení samopaly MP5 schovanými pod bundou, prohledávají město a přístav, avšak Noriega je vždy o krok před nimi. V jedné chvíli vtrhla dokonce 8 členná skupina operátorů Delty do nevěstince, kde se Noriega občas schovával. Běží nahoru po schodech, cítí charakteristický smrad Noriegových doutníků a postel nacházejí ještě teplou. Nakonec dostávají informaci, že toto místo Noriega opustil zhruba před hodinou. Delta však během Just Cause zaznamenala úspěch v podobě osvobození vězněného agenta CIA Kurta Museho za dramatických okolností z věznice Modelo.

1990
Delta nasazena v Iráku na podporu operace Desert Storm (Pouštní bouře). Společně s 22nd SAS Regimentem vyhledávali a ničili mobilní odpalovací rampy raket SCUD. Operátoři Delty sloužili zároveň jako bodyguardi gen. Normana Schwarzkopfa - konkrétně např. Earl Fillmore, jenž později zemřel v Mogadišu v Somálsku.

1st-SFOD-D povolán do Waco v Texasu, aby naplánovali útok na Davidiánský komplex budov s více než 80ti rukojmími uvnitř. 3 operátoři Delty byli na místě jako poradci pro FBI. Tato informace byla zpřístupněna až po letech utajování americkou justicí.

1993 - Říjen 
Největší nasazení Delty v moderní historii bylo v Somálsku. Před odchodem amerických vojsk ze Somálska se pokusila spojená jednotka Delty, Seals, Rangers a Night Stalkers nalézt a zajmout gen. Mohamada F. Aidida. Bohužel se operace už od začátku pokazila. Více o operaci v naší síni hrdinů nebo knize Black Hawk Down, popřípadě ve stejnojmenném filmu.

1994
Delta se účastnila operace Uphold Democracy (Opora demokracie) na Haiti. Operátoři Delty sloužili jako bodyguardi pracovníků UN a diplomatů, pracujíci společně s polskou protiteroristickou jednotkou Grom.

Polovina 90. let
Několik operátorů Delty bylo posláno do Bosny, aby sloužili jako bodyguardi navštěvujících delegací představitelů státu.

1996
Společně s HRT, Secret Service, BATF a dalšími bezpečnostními složkami státu asistovali na udržování bezpečnosti pří olympijských hrách v Atlantě pro případ teroristického útoku. Společně s velkým počtem lokálních SWAT teamů a jednotkami Národní gardy (beze zbraní) utvořili největší mírovou bezpečnostní složku v historii.

1997 
Malý předsunutý team poslán do Limy v Peru okamžitě po obsazení rezidence japonského velvyslance v lednu 1997 společně s 6 členy britské SAS.

1998 - Jaro
Delta, SAS a další speciální jednotky zemí NATO jsou nasazeny v Kosovu na podporu operace Allied Force (Spojenecká síla). Mají získávat zpravodajské informace, vyhledávat a zaměřovat srbské tanky a budovy a zachraňovat sestřelené piloty NATO. Dále spolupracují s UČK proti Srbům.

1998 - Červen
Americké a britské speciální jednotky se připravují na operaci k zatčení srbského presidenta Slobodana Miloševiče.

2001 - od 11. září
Dochází k mohutnému teroristickému útoku na území USA vedenému proti věžím WTC a Pentagonu. Delta je uvedena do nejvyšší bojové pohotovosti. USA zahajuje protiteroristickou operaci Enduring Freedom (Trvalá svoboda) na území Afghánistánu. Delta je zapojena do speciálních operací proti hnutí Taliban a Al-Kajída v rámci úkolového uskupení Task Force SWORD (jindy také TF 11). Toto uskupení je nazýváno hunter-killer force a jeho cílem je zajistit či zabít vysoce postavené funkcionáře Talibanu a Al-Kajídy.

Operátoři Delty pod vedením Thomase Greera se účastnili také přímo honu na Usámu bin Ládina v jeho horské pevnosti Tora Bora. Plán byl takový, že je třeba zaútočit na  jeskynní systém shora, tedy operátoři plánovali vzít dýchací přístroje a přejít hory a zaútočit dolů na pevnost z vrcholku. Toto se nakonec neuskutečnilo, byli nuceni několikrát změnit plán a pozdržet se, až nakonec Usáma bin Ládin proklouzl a zmizel.

V roce 2002 se Delta podílela i na operaci Anaconda a především se účastnili odplaty za nepříjemnou lekci na Takhur Ghar. 17. března tým Delty dohnal a pomocí léčky zničil skupinu tří vozidel, ve kterých se snažili do Pákistánu uprchnout zahraniční bojovníci Al-Kajídy. Při důkladné prohlídce mrtvol a vozidel byly nalezeny americké přístroje a výstroj, jenž byla ztracena SEAL Teamem a Rangers v boji o horu Takhur Ghar.

Do dnešní doby na území Afghánistánu zahynulo již několik operátorů Delty a to především při několika operacích v Kandaháru, kde se snažili dopadnout tzv. HVTs, neboli cíle s vysokou důležitostí. Americké ministerstvo obrany vždy jen vydalo strohou informaci, že byl zabit příslušník USASOC.

Jako perličku je možno uvést, že do operace Enduring Freedom se zapojila i Česká republika se svojí 601. Skupinou speciálních sil z Prostějova. Na jejím výcviku před odletem do Afghánistánu se údajně podíleli i instruktoři Delty.

2003
Zahájena operace Iraqi Freedom (Irácká svoboda) na svržení diktátorského režimu Saddáma Husajna. Režim je svržen, avšak země upadla do chaosu a neklidu a dodnes pokračují bojové a speciální operace na území Iráku.

Mezi nejdůležitější operace Delty patří nalezení a zajetí diktátora Saddáma Husajna, dále asistovali při vypátrání a likvidaci synů Udaje a Kusaje.

V neposlední řadě se odstřelovači Delty do počtu 3 operátorů přiřazovali, jako poradci při MOUT, k týmům Námořní pěchoty, které bojovali o Falúdžu. Zde si záslužný kříž zasloužil operátor Delty MSG Donald Hollenbaugh, jenž v jeden okamžik kryl jednotku námořní pěchoty sám ze střechy proti cca 300 nepřátelům, i když jeho 3 spolubojovníci již byli mrtví.

Tým Delty taktéž v roce 2004 provedl bleskovou záchrannou operaci, při které byli zachráněni italští byznysmeni a polský byznysmen Jerszy Kos, jenž byli drženi povstalci na odlehlém místě a byla plánována jejich poprava. Mise proběhla beze ztrát.

2012 - 2014
Op. 
Juniper Shield
Kódové označení pro operace v Severní Africe, zejména pak v Libyi po vypuknutí občanské války a následné destabilizaci země, kdy v roce 2014 vypukla nová občanská válka v Libyii. Nicméně operace se netýkala pouze Libye, ale celé Severní Afriky, kdy docházelo k stále většímu rovoji teroristických skupin hlásících se k odkazu ISIL (ISIS) - Islámský stát v Iráku a Levantě (Sýrii - v zemském slova smyslu, nikoliv v pojetí moderního státu Sýrie) , známý též pod pojmem Islámský stát.