(aktual. 01.12.2017)
Helmy:
Dodnes se, stejně jako dříve v 90. letech, používají ochranné sportovní helmy firmy Pro-tec (používané jezdci BMX). Tyto helmy jsou v drtivé většině případů používány při činnostech jako je slaňování a práce ve výškách, při výcviku jízdy na čtyřkolkách, výcviku s vrtulníky apod. Helmy neslouží jen jako ochrana hlavy, ale též jako nosič některých důležitých prvků výstroje a vybavení operátora. Jedná se především o prvky nočního vidění jednotlivce a identifikace jak ve viditelném, tak infračerveném spektru a dále jako nosiče různých svítilen. Jednotlivé položky jsou zmíněny níže. Jako balistické helmy se testovaly helmy firmy MSA Galett MICH TC-2000, ale nakonec se zavedly ve větším množství TC-2002 Gunfighter korporace MSA, které umožňují mnohem lepší integraci elektronických ochran sluchu obsahujících komunikační prostředky.
balistická helma TC-2002 (Gunfighter) s montáží noktovizoru ANVIS, gumicukem, svítilnou a strobem MS 2000
helma Protec ACE s nasazeným noktovizorem ANVIS a nízkoprofilovou krabičkou na baterie k ANVIS
balistická helma TC-2000 MICH s montáží noktovizoru ANVIS a nízkoprofilovou krabičkou na baterie k ANVIS
Příslušenství nošené na hemě:
Helmy operátorů Delty obecně bývají opatřeny kamuflážním či jednobarevným nástřikem, suchými zipy k umístění různých identifikačních prvků, jako IFF IR čtverečky, IFF IR i barevné US vlajky (dnes už prakticky ne textilní vyšívané) apod. Dále se na helmách operátorů nachází, tak jako dříve, zábleskové letecké záchranné majáky (strobo), dnes typ SDU-39 (MS 2000M) a také diodové IR majáky/svítilny VIPIR. Poslední položkou na helmách je samozřejmě montáž přístroje nočního vidění. Zde je vidět právě odlišnost od jiných speciálních i řadových jednotek US druhů vojsk, neboť u Delty se používají už minimálně od první poloviny 90. let vysoce kvalitní brýle nočního vidění s vysokým rozlišením obrazu a vynikající výdrží na akumulátory pro piloty vrtulníků tzv. ANVIS dnes konkrétně typ AN/AVS-6 a 9 posledních variant, kdy umožńují navíc promítání určitých dat do zorného pole uživatele, případně umožńuje nasazení kompasu, jehož stupnice se taktéž promítá do zorného pole uživatele. Montáž NVG se od klasických liší kloubem čelního uchycení a napájecím kabelem, vedoucím podél helmy dozadu (často uchycené duck tapem) k samostatné napájecí krabičce obsahující akumulátory. Starší varianta této napájecí krabičky byla celkem velká, nynější varianta je už podstatně menší, nízkoprofilová. Další složka US ozbrojených sil, u níž jsme zaznamenali použití těchto přístrojů a samozřejmě tím pádem i montáží na balistických helmách je USAF a její zvláštní jednotky (CCT, PJs ..). Tyto jednotky však mají tyto montáže snímatelné, uchycené soustavou popruhů na helmě a navíc často nepoužívají externí bateriový box na zadní části helmy. Operátoři Delty tyto takto jednoduše snímatelné montáže nemají. Další jednotkou, jež v současnosti ANVIS používá je 75th Ranger Regiment na helmách ACH. Podle důvěryhodných zdrojů však operátoři Delty používají dnes i jiné přístroje NV, jako například AN/PVS-14. Některé výše zmíněné vybavení je přichyceno k helmě jen pomocí suchých zipů, tedy si často operátoři zajišťují toto vybavení pomocí pružných lanek z háčky (gumicuk), které ale primárně slouží ke stabilizaci a zajištění nasazeného ANVISu. Nouzově může sloužit i pro uchycení maskování helmy.
zábleskový letecký záchranný maják (strobo) MS-2000 (SDU-39) s nasazeným IR krytem
Nosiče výstroje/balistická ochrana:
Dvorním dodavatelem nosných systémů a balistické ochrany byla v období, kterému se věnuje naše jednotka, firma Paraclete, dnes součástí korporace MSA. Jako výhradní dodavatel fungovala firma Paraclete cca do roku 2008, poté její sortiment nahradila společnost Crye Precision. Po roce 2000 výrobky zmíněné Paraclete nahradily celou škálu výstroje dřívějšího dvorního dodavatele výstroje firmu AWS. Paraclete dodala Deltě celou řadu nosných systémů a balistické ochrany včetně rozsáhlé nabídky kapes a pouzder, to vše v barvě smoke green (šedozelená). Mezi součásti nosného systému patřily především nosná vesta (známá FLC ze systému MOLLE II) a chest rig (podobný rigu RACK používaného Rangers). Jako balistická ochrana se fasoval nosič plátů a později i s cummerbundem, dále samozřejmě vynikající těžká odhazovatelná vesta RAV a v neposlední řadě i concealment vest, což je tzv. měkká balistická vesta, do které pasují kevlarové panely i keramické pláty z vesty RAV. Samozřejmě, že panely z RAV perfektně pasují do nosičů plátů. Sada kapes dodávaná firmou Paraclete obsahuje sumky na zásobníky do pušek, do pistolí, na ruční, kouřové, slzné granáty, flashbangy, granáty do granátometů, náboje do brokovnic, lékárničky, pouzdra na ochranné masky, na NVG, na GPS, univerzální kapsy atd. Díky oblíbenosti a trvanlivosti výrobků od Paraclete je běžné, že operátoři tyto systémy mezi sebou kombinují a to nejen jednotlivé součásti, jako např. nosič plátů + concelment vest či FLC + concealment vest, ale není žádnou zvláštností vidět operátora Delty s nosičem plátů od Paraclete bez kapes a přes něj chest riggy od AWS, nebo dokonce D.O.A.V přes concealment vest, nebo přes nosič plátů. Jako nosiče výstroje se tedy na většinu DA akcí používají výše zmíněné balistické odhazovatelné vesty a nosiče plátů od Paraclete, případně někdy i starší oblíbené modulární balistické DA vesty od AWS. Na specifické mise se v omezené míře používají samostatně i různé typy chest rigů (velmi oblíbené byly, dnes velice vzácné, chest rigy od firmy AWS), dokonce i oblíbený ruský chest rig pro low profile akce. Když jsme u nosičů výstroje, nesmíme zapomenout na velice oblíbené taktické vesty D.O.A.V. (Delta Operators Assault Vest) od firmy BHI, vyvinuté speciálně dle požadavků Delty (vesta je podobná vestám používaným kolegy z SAS a účelem byla maximalizace úložného prostoru pro nesené vybavení na vestě). Ve výběru nosné výstroje se operátorům nekladou meze, tudíž každý si může vybrat, co mu vyhovuje, ačkoliv v reálu tuto možnost operátoři příliš nevyužívají, neboť jimi standardně fasovaná výstroj je naprosto špičková a plně vyhovuje jejich potřebám. Nejsou však vyloučeny individuální nákupy/výměny výstroje, kdy např. operátor má vestu CIRAS, ale kompletně s kapsami Paraclete.
chest rigy od AWS - nahoře: AWS Special Forces Chast Rig, dole: AWS Strike Chest Rig
taktická vesta D.O.A.V. od Blackhawk Ind.
modulární balistická vesta CCT od AWS
modulární balistická vesta s nouzovým odhazováním RAV od Paraclete (dnes součást MSA)
modulární balistický nosič plátů od Paraclete
modulární balistická vesta s nouzovým odhazováním CIRAS od Eagle Ind.
1st Line Gear:
V tzv. 1st line gear se nosí nouzové slaňovací opasky (riggers belt), různé nožní panely a pouzdra (např. oblíbený charge bag od AWS), odhazováky na prázdné zásobníky, opasková a stehenní pouzdra na pistole podle typu, především však moderní plastová tvarovaná samosvorná pouzdra na nohu, či přímo na vestu. V tomto ohledu lze připomenout firmu Safariland a její modely 3004 a SLS 6004. Dále k bezpečnostní výbavě patří částečně elastický personal retention lanyard, jenž má operátor připevněn pomocí karabin k riggers beltu a pomocí nějž se jistí např. ve/na vrtulnících, aby nevypadl a měl přitom ruce volné. Ve vybavení operátorů jsou i špičkové sedací úvazky a další potřeby pro lanové techniky. Na 1st line se u operátorů často objevují též pouzdra na zásobníky do pistole.
Maskovací/bojové oděvy:
Maskovací obleky se používaly v roce 2004 standardní BDU v potisku Woodland nebo pouštní DCU. Od zavedení UCP v roce 2005 se používá tento vzor, jenž má u US Army předchozí dva nahradit, ačkoliv u Delty se ještě např. v r. 2006 používaly tyto vzory společně, kdy woodland BDU především při výcviku, DCU a UCP v Afghanistánu. Perličkou je, že Delta, jako první z US SF jednotek, začala testovat a používat maskovací komplety ve vzoru Multicam. Občas jsou u Delty k vidění i letité parky v potisku Night Desert.
Doplňky maskovacích/bojových oděvů:
Maskovací obleky BDU a DCU si operátoři, tak jako ostatní členové US speciálních jednotek, nechali upravovat našitím kapes na rukávy blůzy, úpravou prsních kapes apod., ošitím suchými zipy kvůli umístění identifikačních IFF čtverečků, US vlajek, štítků s označením krevní skupiny a alergie na léky. Nakonec odstavce musím ještě uvést, že při DA operacích nosí operátoři na ramenou ještě další označení kombinované písmeny a čísly, čitelné ve viditelném i IČ spektru, stejně jako další jednotky USSOCOM. Jde o odlišení útočných teamů a konkrétních osob v týmech. Neboť SF nenosí, jak víme, označení druhu vojska, ani jmenovku a v případě kombinovaných operací, kdy častokrát mají jednotky stejný druh maskovacího potisku a podobnou výstroj, navíc třeba kukly či plynové masky, mohlo by dojít k nechtěnému promíchání jednotlivých operátorů i celých útočných týmů. Všimli jsme si, že zatímco SFG US Army používají na štítcích kombinace písmen a číslic, začínajících z kraje abecedy (A, B, C, D..), Delta používá naopak počáteční písmena z konce abecedy (známé příklady identifikačních štítků u Delty – ZE4, Z46, XI3, XH2).
Low-profile oděvy:
Delta používá na specifické mise i civilní, tzv. low-profile oblečení a to ať už přímo obyčejné civilní oblečení a společenské obleky, nebo i speciální low-profile oblečení od firmy 5.11 Tactical, které má neviditelné úpravy k pohodlnému nošení zbraní, zásobníků a jiného vybavení. Především jde o splynutí s místním obyvatelstvem, případně nepřítelem, kdy např. při honu na Usámu bin Ládina v roce 2001 v oblasti Tora Bora, byl celý tým Delty oblečen do oblečení podobnému tomu místních Paštunů a na hlavách nechyběly ani místní klasické vlněné pakuly.
Další ochranné pomůcky:
Jako ochrana očí jsou v Deltě okolo roku 2004 používány standardně, stejně jako u Rangers, taktické brýle X800 od firmy Bollé. Předtím vévodili brýle firmy Oakley. Operátoři Delty dále preferují balistické střelecké brýle od firmy WileyX a Oakley typ M Frame.
Ochranu rukou zajišťují u Delty stále nejrozšířenější oblíbené pilotní nomexové rukavice. Avšak i zde operátoři volí dle svých preferencí i rukavice např. firem Oakley a Mechanix.
Obuv:
Boty se používají jak standardní vojenské fasované, tak i trekingové civilní boty od firem Asolo, Salomon, Oakley a dalších.
Batohy:
Batohy moc u Delty vidět nejsou, tedy zde můžeme pouze zmínit, že operátoři hojně používají výrobky firmy Camelbak (Thermobak, MULE) v různých barevných provedeních (dříve dost i černé). Z důvěryhodného zdroje víme, že v Afghánistánu v roce 2006 měli operátoři v oblibě patrol pack BFM od Camelbaku. Dříve se hodně používaly batohy a patrol packy firmy Lowe Alpine (předchůdci známé CFP-90) i klasické batohy systému ALICE.
Další vybavení:
Nakonec výpis výstroje a vybavení o kterém se článek nezmiňuje a stojí za zmínku, jedná se o: přístroje GPS (často civilní Garmin E-Trex), trauma nůžky, diodové strobo-svítlny VIPIR od Adventure Lights, plastiková pouta, nářaďové kleště (Leatherman), chrániče kolen a loktů (Hatch, Alta), radiostanice (PRC-148 MBITR, SATCOM), headsety, elektronické chrániče sluchu (tyto jsou obvykle kombinovány s headsety) a jedná se o Peltor ComTac, plynové masky a dýchače, kukly, čelové svítilny (Petzl Taktika), hodinky (často je vidět typ Vector od Suunto).
(aktual. 03.12.2017)
Mezi nejrozšířenější primární zbraně Delty patří útočné pušky: M4A1 SOPMOD, Mk.18 Mod 0, HK 416/417 a u Recce Teamů velmi oblíbená SR-25 (M110 Semi-Automatic Sniper System - označení US Army, popřípadě Mk 11 Mod. 0 - označení používané USMC i USN). Útočná puška M4A1 byla v období okolo roku 2004, typicky u Delty, ještě lehce upravena někdy odříznutím rampy mušky, klasické RIS předpažbí bylo nahrazeno předpažbím MRE firmy KAC. Ve většině případů byla klasická výsuvná pažba doplněna gumovou botkou, perforovanou čtyřmi otvory na každé straně, určenou k utlumení zpětného rázu zbraně. Zbraň byla, díky množství RIS kolejnic, ověšena příslušenstvím jako: kolimátor firem EO Tech (konkrétně model 551), Aimpoint, puškohledem ACOG (Trijicon) nebo Short Dot (Schmidt & Bender), taktickou svítilnou (Surefire), IR laserovou jednotkou AN/PEQ-2, přední příčnou rukojetí (tactical grip) a to i ve tvaru pažbičky M4, Ready Magem pro zvýšení rychlosti přebíjení, taktickým popruhem a někdy QD tlumičem, případně záložními sklopnými mířidly. Zbraně byly často opatřeny kamuflážním nástřikem, podle prostředí nasazení. Dnes se nadále tyto zbraně používají, avšak již standardně s pažbou Crane Stock a se zásobníky PMag, umožňujícími kontrolu zbývajících nábojů.
Minimálně od roku 2006 jsou operátoři Delty vybaveni také kompaktními útočnými karabinami Mk.18 Mod 0 ráže 5,56 x 45 NATO dle označení US SOCOM, což je původně zbraň vycházející z modifikace CQBR pro Navy SEALs. Tyto karabiny jsou vybaveny podobně, jako výše zmiňované M4A1, jen s pár rozdíly: pažba je typu Crane Stock a bez gumové botky, zbraň absentuje KAC MRE lišty a kompenzátor je jiného typu. Perličkou je, že zdaleka ne všichni operátoři preferují vertical grip a drží raději klasicky zbraň za předpažbí.
V roce 2004 Delta objednala speciálně pro svoje týmy v Afghánistánu 4000 útočných pušek HK 416 ráže 5,56 NATO. Tato zbraň byla vyvinuta, na základě připomínek bývalého operátora Delty MSG Larry Wickerse (sloužil u Delty 15 let až do roku 2003), firmou Heckler and Koch. Jedná se vlastně o upravené zbraně vycházející z útočné pušky M4A1, avšak šlo především o zvýšení spolehlivosti a přesnosti zbraně v náročných podmínkách prašného prostředí. Proto byla, mimo jiné, realizována jednoduchá a účinná úprava soustavy odvodu plynů z hlavně, kdy byl plynový kanálek, procházející od hlavně až prakticky k závěru nahrazen pístem. Podobné řešení používají pušky HK G36 i český Sa vz. 58 a samozřejmě zbraně rodiny AK. Okamžitě po přezbrojení týmů v Afghánistánu (jednotek Delta a AWG) došlo k pozitivní odezvě z důvodu podstatného zvýšení spolehlivosti zbraně. Tyto zbraně bývají vybaveny standardně modifikací pažby Crane Stock, vertical gripy, taktickými popruhy, sklopnými mířidly, kolimátory EoTech, puškohledy Schmidt and Bender, svítilnami Surefire a vylepšenými laserovými jednotkami AN/PEQ-15 ATPIAL.
Dříve Delta používala i osvědčené samopaly firmy Heckler and Koch řady MP 5.
Teď trošku zaspekulujeme, když si troufáme odhadnout, že jako podpůrnou zbraň operátoři Delty použijí zbraň podobnou Mk.46 ráže 5,56 NATO nebo Mk.48 ráže 7,62 NATO používanou jednotkami Navy SEAL vycházející z kulometu M249 firmy FN hojně používaného US ozbrojenými složkami.
Odstřelovači Delty používají veškeré vyladěné odstřelovací pušky používané US ozbrojenými složkami. Několik z nich uvedu: M82 Barett ráže 12,7 BMG, Mk.12 ráže 5,56 NATO, velmi oblíbenou a boji v Afghánistánu i Iráku osvědčenou Mk 11 ráže .308 Win, deriváty M14 ráže .308 Win. apod. Konkrétně Mk 11 (SR-25) byla laděna výrobcem - společností Knight's Armament Company přímo ve spolupráci s operátory Delty a dle jejich specifických přání a požadavků.
V boji proti tankům a opevněním používá Delta standardní protitankové zbraně armády, především protitankový raketový komplet Javelin, ale taky pancéřovky Carl Gustav.
Jako sekundární zbraň se donedávna používaly dvě samonabíjecí pistole a to: standardní Beretta M9 ráže 9 mm Luger a účinné osvědčené samonabíjecí pistole typu Colt 1911A1 ráže .45 ACP s RIS lištou pod závěrem a uchycenou světelnou jednotkou. Dnes většina operátorů přechází na pistole firmy GLOCK a to modely 21 v ráži .45 ACP a 19 ráže 9 mm Luger pro low profile akce. Operátoři Delty jsou cvičeni pro bleskové, účinné a přesné používání sekundární zbraně i na pohyblivé terče za pohybu ve dne i v noci. K přesnému zasahování v tak obtížných podmínkách jim pomáhá velice intenzivní drill. Specialitou operátorů Delty je používání vysokokapacitních zásobníků u svých sekundárních zbraní (např. u pistole Colt 1911A1 to byly 10 ranné zásobníky). Někdy si jednotlivý operátoři své zbraně vlastnoručně svérázně upravují, jako např. u pistole Colt 1911A1 to byla izolačkou přelepená dlaňová pojistka a tím vyřazena z funkce. Ve výběru má operátor Delty víceméně volné ruce a je mu umožněno vybrat si zbraň dle vlastních preferencí.
V dnešní době testuje USSOCOM pro všechny svoje složky nový zbraňový komplet SCAR firmy FN, jenž se má vyrábět ve variantách Mk.16 v ráži 5,56 x 45 NATO, Mk.17 v ráži 7,62 x 51 NATO a jedna verze v ráži 7,62 x 39. Je však otázkou, zda Delta přejde na SCAR, či si ponechá osvědčené HK 416 a třeba HK 417 v ráži 7,62 x 51 NATO. Koneckonců se jedná o důstojného konkurenta SCARu od renomované firmy.
Zásobníky operátorů jsou nezřídka opatřeny tzv. magpully pro snadnější vytahování ze sumek, ať už profi od firmy Magpull, tak i různě amatérsky improvizovanými z kusu duck tape a paralanka.
K vyrážení dveří Delta používá různé druhy pásových náloží a taky brokovnice.
Další výzbroj jen letecky: ruční granáty, flashbangy, dýmové granáty Mk.18, světlice Mk.127, signalizační světlice/dýmovnice Mk.13/124, demoliční prostředky jako nálože C4, miny Claymore apod., útočné nože, zavírací nože ...
V Deltě, stejně jako ve většině jiných US jednotek, se zbraně a zásobníky, popřípadě i jiné vybavení, označují speciálním fixem bílé i světle modré barvy skladovým číslem. V tomto není Delta výjimkou.
Delta má vlastní puškaře, kteří dokáží zbraně vyladit a upravit dle různorodých požadavků jednotlivých operátorů.
útočná puška HK 416 v ráži 5,56 NATO
útočná karabina CQBR (nebo také Mk18 Mod0) v ráži 5,56 NATO
útočná puška M4A1 MRE v úpravě pro Deltu v ráži 5,56 NATO
sestava příslušenství k útočné pušce M4A1 SOPMOD v ráži 5,56 NATO
Samonabíjecí odstřelovací puška SR-25/M110/Mk 11 v různých verzích
samonabíjecí pistole řady 1911A1 v úpravě pro Deltu v ráži .45 Auto
Zdroj fotografií: internet.